Sprzedaż gazu ziemnego —co dla odbiorców oznaczają nowe regulacje?

Sprzedaż gazu ziemnego —co dla odbiorców oznaczają nowe regulacje?

Jednogłośne zaakceptowanie przez Sejm 30 listopada 2016 r. nowelizacji prawa energetycznego odbiło się w mediach szerokim echem. Przede wszystkim mówiono jednak o coraz skuteczniejszym dostosowywaniu polskiego prawa do wymogów UE, czemu towarzyszyły oznajmujące ulgę stwierdzenia, że naszym politykom udało się uniknąć kary finansowej. W tym ferworze pozytywnych informacji zaniedbano nieco samych dostawców i nabywców gazu ziemnego i innych surowców energetycznych. Spróbujmy zatem ustalić, jak po wprowadzeniu nowych regulacji zmienią się kupno i sprzedaż gazu ziemnego.

Uwalnianie cen

W myśl starych przepisów przedsiębiorstwa oferujące sprzedaż gazu ziemnego zobowiązane są do ustalania określonych taryf cen, a następnie do przedstawiania ich w Urzędzie Regulacji Energii w oczekiwaniu na zatwierdzenie przez prezesa. Nowelizacja ma zdjąć z przedsiębiorstw ten obowiązek, co zdaniem ekspertów doprowadzi do większej konkurencji na rynku. Ta z kolei — przynajmniej w teorii — powinna się przełożyć na niższe ceny sprzedaży gazu ziemnego.

Zmiany wprowadzane będą stopniowo

Twórcy ustawy, mając na uwadze konieczność umożliwienia podmiotom rynkowym dostosowania sie do nowych warunków, postanowili rozłożyć w czasie wprowadzane zmiany. Jako pierwsze uwolnione zostały ceny sprzedaży gazu ziemnego CNG i LNG na rynku hurtowym (dotyczy to aukcji, przetargów i zamówień publicznych oraz tzw. punktu wirtualnego).

Kolejna zmiana wprowadzona ma zostać w październiku 2017 r. Będzie to uwolnienie cen dla pozostałych odbiorców błękitnego paliwa, z wyłączeniem gospodarstw domowych. W tym ostatnim przypadku na skutki nowelizacji przyjdzie czekać nam do 2024 r. Tak odległy termin związany jest z koniecznością przygotowania odbiorców na nowe realia rynkowe.

Wybór nowego dostawcy i niższe ceny

Jednym z najważniejszych efektów wprowadzanych zmian, jak twierdzą ich autorzy, ma być ułatwienie odbiorcom zmiany dostawcy błękitnego paliwa. Sprzedaż gazu ziemnego w niższych cenach i opracowywanie konkurencyjnych ofert powinny dać impuls do ożywienia skostniałego nieco rynku błękitnego paliwa w Polsce.

Dowiedz się więcej na: http://www.cryogas.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *